Vergisel Avantajlar - BLT Car Rental

Vergisel Avantajlar


 

» DAHA AZ GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ

Ödediğiniz aylık kiralama bedelleri bir defada gider yazılarak vergi matrahından düşülebildiği gibi bu faturaların tamamı 3 aylık bilanço döneminde gider olarak kaydedilir. Şirketinize yıl içinde aldığınız otomobil için yıllık (12 aylık) amortisman ayırmak mümkün değildir. Alındığı aydan yıl sonuna kadar olan dönem için amortisman ayırabilirsiniz. Oysa araç satın aldığınızda yapılan harcamaların tümü amortisman yoluyla 5 yılda gider yazılabilmektedir. Araç kiraladığınızda finansman giderleri, amortisman veya yeniden değerlendirme gibi detaylarla uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. Benzin faturalarının % 100’ünün gider olarak kaydedilmesi de artı vergi avantajları yaratır.

 

» GİDER FATURALARINIZDA KOLAYLIK

Muhasebeniz otomobillerle ilgili masraf, bakım vs. gibi birçok fatura ile uğraşmak ve bu faturaların denetimlerini yapmak zorunda kalmaz. Yıllara bölünmesi gereken amortisman yeniden değerleme, sigorta, hasar gibi detaylarla uğraşmak zorunda kalmaz. Tek fatura ile çözümleyeceğiniz bütün bu işler kiralama şirketine aittir.

 

» SERVİS VE BAKIM MASRAFINIZ YOK

Periyodik bakım, genel bakım-onarım, aracın hasar görmesinden kaynaklanan tüm tamir masrafları, her 50.000 km’ de lastik masrafları ve diğer bütün zorunlu masraflar BLT Car Rental tarafından yapılmaktadır. Özellikle çok sayıda araç filosu olan şirketler, lastik değişimi, parça ve bakımlar için yüklü bedeller ödemek zorundadırlar. Oysa araçlar kiralandığında böyle bir yükümlülük kalmayacaktır.

 

» DAİMA YENİ ARAÇ

Kiralama dönemi sonunda, firmanızın talepleri doğrultusunda araçlar ister ikinci yıl için değerlendirmeye alınır istenirse yeni modelleri ile değiştirilebilir. Böylelikle araçların 2.El satış riski, ortadan kalkar ve sizin belirleyeceğiniz şartlar doğrultusunda ister 0 Km yeni araç kullanırsınız isterseniz aynı araçlarla kiralamanıza devam edersiniz. Aracın satın alınması durumunda, ortalama 2 -  2,5 yıl sonra aracın ekonomik ömrü zaten dolmuş olmaktadır. Bu süreden ortalama 1 yıl sonra araçlar genellikle satılmaktadır. 2.El araçlarınızı satarken ya toplu ihale şeklinde satıp istediğiniz parayı alamayacaksınız, ya da tek tek araçları ilan verip satmanız gerekecek. Bu durumda, firmalar araç satış bedeli üzerinden ciddi oranda kar elde etmiş gözükmektedir. Oysa olmayan bu karın bir de vergisini vermek zorunda kalmakta olduğunuz genelde göz ardı edilmektedir. Araçların satın alınmasından dolayı, firmanız ciddi oranda finansman kaybı ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu arada aracın satışından dolayı aldığınız KDV ’ yi de maliye açısından ödemekle yükümlüsünüz. Araçların satın alınması durumunda, ortaya çıkan finansman kaybı yerine, eldeki finansmanın üretime aktarılması söz konusudur. Üretimin artırılması da ciroların ve karlılığın yükselmesini sağlayacaktır.

 

» SİGORTA RİSKİ VE MALİYETİNİZ YOK

Araç kiralama sisteminde araçların Kasko Sigortaları BLT Car Rental tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla ister kredili araç alın ister leasing yolu ile araç alın, isterseniz de kendi sermayenizle araç alın, her şartlarda yüklü bir kasko masrafı ile karşı karşıyasınız. Eğer kasko yaptırmaz iseniz, bu sefer aracınızın büyük bir kaza geçirmesi halinde pert olma riski vardır. Pert olduğu takdirde aracınız hurdaya çıkacaktır. Oysa kiralama yaptığınız takdirde bu sorumluluğun tamamını BLT Car Rental karşılamaktadır ve siz hiçbir şekilde araçsız kalmamaktasınız.

 

» GİDER MALİYETLERİNİZ SABİTLENİR

Aylık ödemeler sayesinde gider maliyetiniz, kiraladığınız süre boyunca sabitlenir. Herhangi bir ekstra ödeme veya ara ödemeler veya ilave olarak son taksit ödemeleri yoktur. Ayrıca faiz ödemeniz de olmadığından yıllık bütçenizi daha sağlıklı bir şekilde yapmanızı kolaylaştırır.


Müşteri Hizmetleri